İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Alışveriş Turizmi

İstanbul, sadece alışveriş amacıyla da ziyaret edilebilir. Geleneksel ve modern alışveriş seçeneklerini sunan kentte, ilk akla gelen adres Kapalıçarşı'dır. Alışveriş merkezlerinin büyükannesi tabir edilen 500 yıllık Kapalıçarşı’da, 4000'i aşkın dükkan bulunmaktadır. “Türk el sanatları ürünleri, Türk halıları, el boyaması seramikler, mücevherat, bakır ve pirinçten süs eşyaları, lületaşından pipolar, deri kıyafetler” satışı yapılan ürünlerden bazılarıdır. Çarşının ortasındaki Eski Bedesten'de nadir antika parçalar da bulunur.

1600'lü yıllarda Mısır'dan gelen baharatların satıldığı ve tüm dünyaya dağıtıldığı bir merkez olan Mısır Çarşısı (Baharat Pazarı) da, tarihi bir alışveriş merkezidir. Tarçın, kimyon, safran, nane, kekik gibi sayısız baharat ve şifalı bitkinin satıldığı Mısır Çarşısı'nda; Türk el sanatları ürünleri ve kültürümüze özgü hediyelik eşya da bulunmaktadır.

Sahaflar Çarşısı, 15. yy.dan günümüze uzanan bir geçmişe sahiptir. Beyazıt Cami’nin sol tarafındaki taşlık araziyle, Kapalıçarşı’ya açılan Sedefçiler Kapısı arasındaki bölge, Sahaflar Çarşısı’nın çerçevesini çizmektedir.

Diğer taraftan, özellikle, Levent, Şişli, İstinye, Ataşehir gibi merkezlerde ve İstanbul’da pek çok noktada, dünya markalarına evsahipliği yapan 100’ün üzerinde modern alışveriş merkezi de bulunmaktadır.

İstanbul’da her yaz İstanbul Shopping Fest alışveriş festivali düzenlenmekte ve nihai tüketiciye sayısız promosyon seçenekleri ve indirimler sağlanmaktadır. www.istshopfest.com

 
 

.