İSTANBUL İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Etkinlikler

İstanbul'da gerçekleştirilen dört önemli fuara Bakanlığmız adına iştirak edilmektedir. Bu fuarlar, Emitt, Ace of M.I.C.E., Teknofest ve Hac ve Umre Turizm Fuarlarıdır.

EMITT

emitt.jpgDoğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT, dünyanın en büyük beş turizm fuarından biridir. 24 yıldır sektöre yeni iş ve işbirliği olanakları sunan bir turizm zirvesi konumunda yer almaktadır. Fuar, her yıl bölgedeki katılımcı ve ziyaretçi sayısını arttırarak sektörün büyümesine katkıda bulunmaktadır. Hyve Group, TUROFED ve TTYD iş birliğiyle düzenlenen EMITT, kapılarını ziyaretçilerine 2022 yılında 25. kez açacaktır.

EMITT, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenmekte olup, Bakanlık standının organizasyonu Müdürlüğümüzce yapılmaktadır.

ACE of M.I.C.E

Turizm Medya Grubu Türkiye MICE sektörünün gelişmesi, büyümesi, kendi içerisinde birlik ve komünikasyonunun sağlanması amacıyla 2007 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Türkiye pazarının dünya MICE endüstrisi ile entegrasyonunu sağlayarak sektörün çatı kuruluşu olarak hizmet vermektedir. Turizm Medya Grubu, ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines ve ACE of M.I.C.E. Awards ile hizmet vermektedir. 2014 yılından itibaren her yıl gerçekleştirilen ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines Kongre, Toplantı ve Etkinlik Sektörü Fuarı; yürüttüğü global iletişim kampanyası ile Türkiye MICE sektörünün bilinirliği ve algısının global anlamda arttırılması, profesyonel hosted buyer programıyla yeni müşteri ve pazarların kazanılması, fuar kapsamında gerçekleştirilen network ve ‘AMEzing’ partiler ile sektörün kendi içerisinde birlik beraberliğinin ve motivasyonunun sağlanması, sektöre yönelik düzenlenen zirve, workshop, seminerler ile sektörümüzün kalite çıtasının yükseltilmesi maksadıyla düzenlenmektedir. ACE of M.I.C.E. Awards; kongre, toplantı ve etkinlik faaliyetlerinin sürdürülebilir büyümesine yön vermeyi, sektörde hizmet veren kurum ve kuruluşlarda daha mükemmele ulaşma arzusu yaratmayı ve Türkiye MICE sektörünün bilinirliğini küresel ölçekte arttırmayı hedefleyen, sektörün Oscar töreni olan ilk ve tek organizasyondur.

ACE of M.I.C.E, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenmekte olup, Bakanlık standının organizasyonu Müdürlüğümüzce yapılmaktadır.

TEKNOFEST

teknofest.jpgTeknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali,  Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin millî teknolojilerini geliştirmeyi hedefleyen ilk ve tek festivaldir.

TEKNOFEST'e ASELSAN, BAYKAR, İGA, İSBAK, ROKETSAN, TAI, Türk Hava Yolları (THY), TÜBİTAK, TÜRKSAT ile birlikte festivale AFAD, BMC, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, DHMİ, T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı, Genel Kurmay Başkanlığı, HAVELSAN, T.C. İçişleri Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, T.C. Sağlık Bakanlığı, T.C. Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı, Sivil Havacılık, STM, TEİ, TR Motor, TURKCELL, Bilişim Vadisi, Türk Havacılık Uzay Sanayi, Türk Hava Kurumu ve T.C. Ulaştırma Bakanlığı destek vermektedir. Ayrıca festivalin akademik paydaşları arasında Boğaziçi Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Medipol Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi yer almaktadır.

Millî teknolojileri teşvik edip geliştirmek ve insanları bu alanda bilinçlendirmeyi hedefleyen festivalde, seminerler, ödüllü teknoloji yarışmaları, yerli teknoloji sergileri yer alırken; paraşütle atlama, Solo Türk, Türk Yıldızları ve benzeri yerel-uluslararası kuruluşların hava gösterileri de gerçekleştirilmektedir.

2019 yılında İstanbul’da, 2020 yılında ise Gaziantep’te düzenlenen festivalin,  bir yıl İstanbul'da bir yıl da Anadolu illerinden birinde yapılacağı açıklanmıştır.

Teknofest, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenmekte olup, İstanbul’da gerçekleştirilen festivalde yer alan Bakanlık standının organizasyonu Müdürlüğümüzce yapılmaktadır.

hacumre.jpgHAC UMRE TURİZMİ HİZMETLERİ FUARI

Hac Umre Turizmi Hizmetleri Fuarı, TÜRSAB Fuarcılık ve Asfar Exhibitions organizatörlüğünde İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen sektörel bir fuardır. B2B (sektör profesyonellerine yönelik) ve B2C (nihai tüketiciye yönelik) olmak üzere iki farklı holde iki farklı konseptte eş zamanlı olarak gerçekleştirilmektedir.