İSTANBUL İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul'un 7 (Yedi) Tepesi

Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu şehri 7 tepe üzerine inşa etmiştir ve bu tepelerin tamamı Tarihi Yarımada - diğer adıyla “Suriçi İstanbul”u sınırları içerisinde yer almaktadır. 

1.Sarayburnu Tepesi:

Topkapı Sarayı, Hipodrom (At Meydanı), Ayasofya, İbrahim Paşa Sarayı ve Sultanahmet Camii’nin bulunduğu tepedir. Roma İmparatorluğu’nun dört bir yanına uzanan yolların başlangıç noktası kabul edilen ‘’Milion Taşı’’ da bu tepede yer almaktadır.

2. Süleymaniye( Beyazıt) Tepesi:

Sarayburnu’ndan sonra şehrin siluetinde en fazla söz sahibi olan ikinci tepe burasıdır. Haliç kıyılarından yukarı doğru çıkıldıkça varılan, Mimar Sinan’ın muhteşem eseri Süleymaniye Camii ve Külliyesi, eskinin Harbiye Nezareti şu anki İstanbul Üniversitesi olan yapı topluluğunun ve Beyazıt Camii’nin üzerinde yükseldiği tepedir.

3.Çemberlitaş Tepesi:

Çemberlitaş, Çorlu Ali Paşa Medresesi ve Nuru-Osmaniye Camii’nin bulunduğu tepedir.

4. Fatih Tepesi:

İstanbul’un fethinden sonra Sultan II. Mehmet (Fatih Sultan Mehmet) Bizans döneminde On İki Havari Kilisesi’nin bulunduğu bu tepeyeFatih Camii ve Külliyesi’ni inşa ettirmiştir. Mart 1463 tarihinde başlayan inşaat Aralık 1470 tarihinde tamamlanmıştır. 1766 Büyük İstanbul depreminden ciddi hasar gören camii tamamen yenilenerek Nisan 1771’de yeniden ibadete açılmıştır.

5.Yavuz Selim Tepesi:

Beşinci tepe, Mısır Fatihi Yavuz Sultan Selim’in o güzel hayır eserinin gölgesinde, son istirahatgâhında dinlendiği tepedir. Bu tepedeki en güzel eser, Yavuz Sultan Selim tarafından yapımına başlanan ancak oğlu Kanuni Sultan Süleyman tarafından tamamlattırılan Yavuz Sultan Selim Camii’dir.

6.Edirnekapı Tepesi:

Edirnekapı semtinde, Mihrimah Sultan Camii’nin bulunduğu İstanbul’un en yüksek tepesidir. Ayrıca, Bizans’ın Blakherna Sarayı’ndan kalan tek yapı olan Tekfur Sarayı ve Kariye Camii’nin de bulunduğu yerdir.

7. Kocamustafapaşa Tepesi:

Bu tepe, İstanbul’un Trakya tarafına doğru olan tek tepesidir. Üzerindeki en mühim yapı, Sadrazam Cerrah Mehmed Paşa’nın 1593 yılında Mimar Sinan’ın kalfalarından Davud Ağa’ya yaptırdığı Cerrahpaşa Camii’dir. Ayrıca, Haseki Külliyesi de bu tepede yer almaktadır.

istanbulun-yedi-tepesi.jpg