İSTANBUL İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Spor Turizmi

Spor turizmi, genel olarak rekabetçi özellikte ticari-ticari olmayan faaliyetleri içeren bir spor etkinliğine ya seyirci olarak gözlemleyen ya da aktif olarak katılan turistin seyahat deneyimini ifade eden bir turizm faaliyetidir (BMDTÖ).

İstanbul, futbol maçları, tenis kupaları, voleybol ve basketbol turnuvaları, bilardo, beyzbol, hentbol maçları ve yüzme, golf müsabakaları gibi çok çeşitli sportif etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın her yerinden sporcular ve sporseverler kıtalararası etkinlikler için İstanbul'da bir araya gelmektedir. Bu etkinliklerden bazıları şunlardır:

Formula1:Dünya çapında milyonlarca izleyicisi bulunan Formula 1 DHL Turkish Grand Prix 2020, dokuz yıl aradan sonra 13-14-15 Kasım 2020 tarihlerinde Tuzla Intercity İstanbul Park’ta gerçekleştirilmiştir.

Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı:Profesyonel veya amatör, herkes için İstanbul'da yılda bir kez düzenlenen Asya'dan Avrupa'ya yüzme yarışmasıdır.3 1 yıldır Dünya’dan ve ülkemizden binlerce sporcu dostluk için, yarışmak için, mücadele etmek ve sınırlarını keşfetmek için İstanbul’da bir araya gelmektedir.

İstanbul Maratonu:İstanbul Maratonu, dünyanın tek kıtalar arası maratonu ve Asya yakasında başlayan ve İstanbul Boğazı'nı geçerek şehrin Avrupa yakasına uzanan bir etkinliktir.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) 
https://www.e-unwto.org/doi/epdf/10.18111/9789284420858