İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Günübirlik Kiralanan Evlere Sıkı Denetimİstanbul'da 2018 yılı ilk 10 ayında Günübirlik Kiralanan Evlere gerçekleştirilen 22 bin 212 denetim sonucunda, 29 milyon 911 bin 836 lira idari para cezası kesildi. Geçen yıla göre yapılan denetim sayısı %69, uygulanan idari para cezası %38 arttı. En çok denetim, Esenyurt, Sarıyer, Fatih, Bakırköy ve Tuzla ilçelerine yapıldı. Bu tür günübirlik kiralanan evler için işletme sahibine 11.885 TL idarî para cezası verilmekle birlikte ev için de en az altı ay süreyle mühürleme yapılmaktadır. Ayrıca vergi dairesi ve SGK'nın da bu tür işletmelere yönelik cezaî uygulamaları mevcuttur. İstanbul'daki günübirlik kiralanan evlere yönelik bir önceki yıl 13 bin 118 denetim gerçekleştirilirken, yasayı ihlal edenlere ise toplam 21 milyon 689 bin 998 lira idari para cezası uygulanmıştı.

Valilik bünyesinde ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde oluşturulan komisyonlarda, denetim yapılan ilçelerin kaymakamlık, Emniyet Müdürlüğü ve belediye yetkilileri ile SGK ve Vergi Dairesi yetkilileri yer almaktadır. Denetimler; gelen şikayetler, internet siteleri, sosyal medya taramaları ve ayrıca yapılan ihbarlar sonucunda tespit edilen, günübirlik evlere baskınlar yapılması şeklinde uygulanmaktadır. Bu konuda komisyonlar, sahada da araştırmalar yaparak gerektiğinde muhtarlıklar, emlakçılar, site yönetimleri ve vatandaşlardan da yardım ve destek alabilmektedir.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, konuyla ilgili AA'ya yaptığı açıklamada, sıklıkla gerçekleştirilen denetimlerin şehrin güvenliği için çok önemli olduğunu, denetimin kamu kurum ve kuruluşlarının iş birliğiyle yürütüldüğünü ve bu konuda herkese büyük sorumluluk düştüğünü belirtti. Kültür ve Turizm Bakanlığının da desteklediği günübirlik ev denetimlerinin her geçen gün daha kapsamlı bir hale getirildiğini söyleyen Dr. Yılmaz, ayrıca denetimlerin oldukça faydasının görüldüğünü, öncelikle kent güvenliğine katkı sağlandığını, kanunsuz kazanç elde edenlerin cezalandırıldığını da söyledi. Yılmaz, denetimlerin, 2017 yılından bu yana "678 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname" doğrultusunda yapıldığını sözlerine ekledi.

  • gnbrlk1.jpg
  • gnbrlk2.jpg
  • gnbrlk3.jpg
  • Bel2.jpg