İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kruvaziyer Turizmi

Deniz temelli turizm kategorisi içinde yer alan, liman ziyaretleri, limana yakın yerlerde ziyaret ve alışverişlerden oluşan aktiviteleri kapsayan kruvaziyer turizmi günümüz turizm sektöründe son yıllarda yıldızı oldukça parlayan bir turizm çeşidi olarak ön plana çıkmaktadır.

Kruvaziyer turistlerinin en çok tercih ettiği rota olan Karayipler/Bahamalar’ı Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz ülkeleri takip etmektedir. Akdeniz ülkeleri arasında İspanya, İtalya ve Yunanistan'ın ardından Türkiye 4'üncü sırada yer almaktadır. 2013 yılında dünyada kruvaziyer turisti sayısı 20.9 milyon kişiye ulaşırken Türkiye için bu sayı % 11’lik payla 2.2 milyon kişiye ulaşmıştır.

İstanbul, 2013 yılında 689.417 kruvaziyer turistini ağırlamıştır. Bu sayı, Türkiye’ye gelen toplam kruvaziyer turisti sayısının yaklaşık 1/3’üne tekabül etmektedir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Türkiye Turizm Stratejisi 2023 hedefinde İstanbul için de yeni limanlar yer almaktadır. Buna göre,  Galata Kruvaziyer Limanı, Ataköy Kruvaziyer Limanı ve Zeytinburnu Kruvaziyer Limanı İstanbul için plana alınmış durumdadır.

İstanbul’da kruvaziyer turizmiyle ilgili detaylı bilgiye http://www.tursab.org.tr adresinden erişilebilmektedir.